medonet logo9 sierpnia 2016 r. przeczytałem w Medonet
35–letni Tomek obudzony ze śpiączki.
Sukces prof. Maksymowicza.

Mężczyzna, który od czterech miesięcy był w śpiączce wybudził się z niej po operacji przeprowadzonej przez prof. Wojciecha Maksymowicza, neurochirurga z Olsztyna, który operował m.in. córkę Ewy Błaszczyk. To nadzieja dla wielu innych chorych i ich bliskich, którzy czekają na ich powrót do stanu świadomości. Polska jest drugim obok Japonii krajem, gdzie przeprowadzono eksperymentalne operacje wybudzania ze śpiączki poprzez wszczepienie stymulatorów mózgu.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie chorzy po wykonanych w maju i lipcu br. takich zabiegach zaczynają wracać do stanu świadomości. 35–letni Tomasz, który od maja pozostawał w śpiączce całkowicie wybudził się. – Już kilka dni przed tym pan Tomasz zaczął wykonywać proste polecenia. Dziś normalnie rozmawia – mówi prof. Maksymowicz.

Japońscy uczeni prof. Tetsuo Kanno z Uniwersytetu Zdrowia Fujita i jego uczeń prof. Isao Morita już wcześniej u siebie przeprowadzili takie zabiegi 200 chorym. U ponad 60% z nich w wieku do 35 lat nastąpiła poprawa świadomości. Operacja polega na umieszczeniu w odcinku szyjnym elektrod, które stymulują prądem rdzeń i mózg, co ma doprowadzić do wybudzenia pacjenta ze śpiączki. Japończycy postanowili podzielić się swoją wiedzą z polskimi lekarzami.

Wcześniej pozytywne efekty zabiegu odczuła operowana w maju br. 22-letnia córka Ewy Błaszczyk, która w śpiączkę zapadła 16 lat temu. Ola zaczęła reagować na proste polecenia. Jej operację wykonał zespół prof. Maksymowicza wraz z goszczącymi w Olsztynie japońskimi neurochirurgami.

ewa blaszczykOprócz Oli stymulatory wszczepili jeszcze trójce pacjentów, którzy również wykazują się obecnie większą aktywnością: spełniają polecenia, reagują emocjonalnie. Poza czterema darmowymi operacjami lekarze z Olsztyna wykonali już samodzielnie jeszcze trzy zabiegi. Ponieważ miały one charakter eksperymentalny, Fundacja Ewy Błaszczyk zebrała pieniądze na ich sfinansowanie. Koszt jednego to około 80 tys. zł.

Prof. Wojciech Maksymowicz zamierza w Olsztynie otworzyć oddział dla dorosłych pozostających w śpiączce na wzór kliniki Budzik, którą prowadzi Ewa Błaszczyk dla dzieci.

akogo to obchodzi
Ewa Błaszczyk Aktorka teatralna i filmowa, pieśniarka wiele lat występowała w kabarecie Jana Pietrzaka "Pod Egidą"; śpiewała na przeglądach poezji śpiewanej, przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalach w Opolu, Sopocie i innych. Założycielka Fundacji "Akogo?" Od 2002 r. – założycielka, fundatorka (z ks. W. Drozdowiczem) i prezes organizacji pożytku publicznego Fundacji "Akogo?" mającej na celu pomoc dzieciom po najcięższych urazach mózgu. Fundacja wybudowała dla takich dzieci pierwszą w Polsce klinikę "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Klinika "Budzik"
Al. Dzieci Polskich 20,
04-730 Warszawa
(przy Centrum Zdrowia Dziecka)
akogo wsparcie SMS

Tak więc "sławna" polska medycyna doczekała się pionierskich operacji dzięki kontaktom, determinacji, poświęceniu i ogromnej pracowitości Aktorki Pani Ewy Błaszczyk.

Nie mogę sie powstrzymać od maleńkiego komentarza.
Cóż na to ci którzy zdrowiem Polaków z urzędu powinni się zajmować?
Ano chyba oficjalnie wystąpią o kilka premii i medali - dla siebie.










Holistic Polska