liposomalna witamina c
Pani Luiza pyta:
W Państwa biuletynie natknęłam się na informację, że liposomowa wit. C dr Mercola nie jest liposomowa czyli... oszustwo. Wniosek taki, jak rozumiem z biuletynu, wypłynął z faktu, iż (po rozgryzieniu kapsułki chyba) witamina C była kwaśna.

Moje pytanie brzmi: jaki smak powinna mieć liposomowa witamina C i dlaczego nie kwaśny skoro to kwas askorbinowy? (mam na myśli samą zawartość kapsułki, a nie jej otoczkę, bo podana za przykład w biuletynie nasza zwykła witamina C też nie jest kwaśna z wierzchu z oczywistych powodów).
Pytam, bo temat mnie bardzo interesuje, a nie chciałabym kupić dziadostwa :).
I czy według Państwa liposomowa wit C firmy Swanson to też oszustwo?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Dla rozjaśnienia sytuacji wit C interesuje mnie z uwagi na mojego ciężko chorego na nowotwór mózgu psa. Bo chociaż psy same ją sobie wytwarzają, to w stanach chorobowych z oczywistych względów również odczuwają jej niedobór.

Odpowiadam:
Najprościej rzecz ujmując skuteczna liposomacja (a więc uzyskanie wchłanialności do wnętrza komórek na poziomie 99%) polega na szczelnym zamknięciu cząstek kwasu askorbinowego (smak kwaśny) w otoczce z lipidów (smak neutralny, lekko tłusty) więc jeśli wyczuwamy kwaśny smak oznacza to że cząsteczki witaminy C nie są zamknięte w liposomach a więc nie jest to liposomalna witamina a zwykła emulsja lipidów i witaminy C (wchłanialność do wnętrza komórek niewiele wyższa od zwykłego kwasu askorbinowego około 10%) która powinna kosztować kilkanaście złotych...

Produktu firmy Swanson nie testowaliśmy więc nie wiemy nic o jego jakości.
Więcej informacji można znaleźć pod linkami:
www.preparaty-liposomalne.pl/tajemnice-produkcji.html
www.preparaty-liposomalne.pl/liposomalna-jakosc.html
www.preparaty-liposomalne.pl/liposomalna-witamina-c.html

Pani Luiza:
Czyli tak na chłopski rozum :) - liposomalna witamina C nigdy nie będzie kwaśna, nawet po rozgryzieniu kapsułki czy po rozpuszczeniu jej w wodzie (jak w przypadku saszetek Altrient)?

Karolina odpowiedź: 
Inaczej. Jeżeli liposomalna witamina C jest kwaśna to znaczy że albo nie jest liposomalna albo jest źle zrobiona/uszkodzona w tych przypadkach traci swoje właściwości. Saszetki Altrient C nie rozpuszczają się w wodzie, dodajemy je do wody aby łatwiej było przełknąć porcje witaminy.
Ja jak przyjmuję Altrient C rozrywam saszetkę i wyciskam zawartość prosto do ust.

Pani Luiza:
OK. A jeszcze jedno pytanie - rozumiem, że Altrient nie występuje w postaci kapsułek? Byłoby mi znacznie łatwiej podać psu... A jaki smak ma Altirent? (bo może jest neutralny, to wtedy nie byłoby problemu)

Karolina odpowiada:
Niestety ze względu na objętość i wagę jednej porcji (prawie 6 g, niestety potrzeba ponad 4x tyle lipidów aby zamknąć w szczelnym liposomie 1 g witaminy C) oraz utrzymanie liposomów w stanie nienaruszonym nie jest możliwe zamknięcie takiej porcji w kapsułce.

Smak neutralny / bezsmakowa.

Karolina KaminskaKarolina Kamińska
Ochmistrzyni Księżniczki ZdrowiaLiposomalną Witaminę C 
znajdziesz tutaj

Holistic Polska