aspartam
Aspartam - E951
(nazwa systematyczna: ester metylowy N-[amino(karboksylamino)acetylo]fenylalaniny)

Organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym: C14H18O5N2. Należy do grupy estrów peptydowych.
Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E951.

Uwaga!
Aspartam, inaczej E951 to nie trucizna. To trzy trucizny w jednym! Kup dziecku. Niech ma!
Aspartam to słodycz nad życie. Aspartam to słodycz nad zdrowie.
Aspartam to niewyobrażalny szmal dla producentów Aspartamu, a w konsekwencji dla farmacji,
od której fani Aspartamowej słodyczy Nie Uciekną.

Ksylitol
Fiński cukier brzozowy
Zdrowy!
znajdziesz tutaj

Stosowany masowo jako sztuczny środek słodzący (słodzik) w produktach spożywczych, zwłaszcza takich, jak napoje niskokaloryczne, guma do żucia, drażetki odświeżające oddech. Można go też znaleźć w wielu wędlinach i rybach (zarówno w folii jak i konserwach). Ostatnio coraz częściej pojawia się w produktach farmaceutycznych, np. w większości tabletek musujących. Jest też dostępny w formie tabletek, które można stosować zamiast cukru, pod kilkudziesięcioma nazwami handlowymi m.in.: NutraSweet, Equal, Sugar Free, Canderel). Jest też stosowany przez diabetyków (chorych na cukrzycę).

Wstępne badania bezpieczeństwa użycia tego związku sugerowały, że może on prowadzić do guza mózgu u szczurów. W rezultacie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie dopuściła go początkowo do obrotu w USA. W 1980 r. po licznych interwencjach wpływowych osób związanych z G.D. Searle FDA zgłosiła wniosek do Public Board of Inquiry (PBOI) z prośbą o ponowne przetestowanie wpływu aspartamu na guza mózgu.

PBOI po przestudiowaniu dawnych testów i przeprowadzeniu nowych stwierdziła, że aspartam nie wywołuje guza mózgu i zarekomendowała go do dopuszczenia jako dodatku do żywności. W 1981 r. Ronald Reagan przeprowadził zmianę szefa FDA i nominował na to stanowisko Arthura Hull Hayesa, który opierając się na wynikach PBOI i dodając do tego wyniki analogicznych badań japońskich dopuścił do użycia ten związek, z zastrzeżeniem stosowania go wyłącznie w suchych produktach. W 1983 r. FDA rozszerzyła stosowalność aspartamu także na wypieki. W 1996 r. FDA zniosła wszelkie restrykcje na użycie tego związku i zezwoliła na stosowanie go we wszelkich produktach spożywczych. Za FDA podążyły odpowiednie agencje w wielu krajach świata, w tym w Japonii i Unii Europejskiej, które zalegalizowały użycie aspartamu w produktach spożywczych. 

Niektórzy sądzą, że korowody wokół zalegalizowania aspartamu były związane z politycznym konfliktem interesu. Donald Rumsfeld, przyjaciel rodziny George'a Busha był prezesem rady nadzorczej Searle, w czasie gdy rozstrzygała się sprawa legalizacji tego słodzika. Arthur Hull Hayes, odpowiedzialny za legalizację aspartamu, musiał opuścić fotel prezesa FDA w 1983 r. po tym gdy ujawniono, że przyjął kosztowne prezenty od kilku korporacji. Po opuszczeniu FDA, Hayes został zatrudniony w Searle, w dziale public relations jako starszy konsultant medyczny.

Sprawa była na tyle "pachnąca" że producent zdecydował na zmianę nazwy swojego produktu na AminoSweet, aby zmienić negatywną reputację kojarzoną z dotychczasową nazwą. Nie na wiele to pomogło. Mądrzy ludzie pamietają.

Tyle z Wikipedii o Aspartamie Więcej Tutaj >>>

Rozsądni. Dbający o Zdrowie nie mają problemu typu używać, nie używać, czy komu wierzyć.
Nie używają ani cukru, ani aspartamu, ani wszelkich wynalazków zawierających ten i inne słodziki.

Poczytajcie, pooglądajcie i zdecydujcie czy chcecie łykać taką słodycz życia.

Jeszcze Wikipedia:
Chemicznie aspartam jest estrem metylowym dipeptydu składającym się z dwóch występujących naturalnie reszt aminokwasowych - fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. W silnie kwaśnym lub alkalicznym środowisku, jakie występuje w różnych częściach układu pokarmowego człowieka, hydrolizuje on najpierw do wolnego dipeptydu i metanolu. Dipeptyd rozkłada się następnie na wolne aminokwasy, a metanol utlenia się do formaldehydu i kwasu mrówkowego.

Czyli przekładając to na ludzi język - Aspartam to TRZY Trucizny w jednym. Smacznego!

Nie znamy się na wszystkich chemicznych zawiłościach, ale nawet głupi wie, że METANOL to trucizna.

Aspartam jak wiecie jest we wszystkich modnych light napojach, cudownych gumach do żucia i dziecięcych smakołykach. Dlaczego?
Czytaj tutaj:
http://motyl.wordpress.com/2008/03/22/szkodliwa-substancja-powoduje-raka-aspartam/

Ksylitol
Fiński cukier brzozowy
Zdrowy!znajdziesz tutaj

Aspartam jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności ze wszystkich dostępnych na rynku. Artykuł tłumaczył i komentował nie byle kto, bo sam J. Maciej Trojanowski w latach 1979 - 1986 przedstawiciel techniczno-handlowy na Polskę firmy Monsanto, a w latach 1986-1990 konsultant naukowy d/s. żywienia firmy Hoffmann la-Roche Wien GmbH.

Kiedyś był na Youtube doskonały film w jednym kawałku produkcji Planete pt.
Aspartam E951 - rakotwórcza słodycz
Niestety - dziwnie wyparował.
Ja znalazłem tylko odcinki:
Odcinek 2
Odcinek 3
Odcinek 4
Odcinek 5
Odcinek 6
i kilka wybranych wypowiedzi 7minut 31sek 
https://www.youtube.com/watch?v=JmW2oI19DCQ 

Pierwszego odcinka nie znalazłem.
Jeżeli chcesz więcej o tej truciźnie poszukaj na Youtube,
a znajdziesz dużo aktualnych ciekawostek

"Aspartam. Szczury od tego zdechły, my to jemy i pijemy."
Pod takim tytułem ukazał się artykuł w Gazeta.pl
Autorka: 
Edyta Błaszczak, cdk 13.07.2011
czyli opublikowano ładnych kilka lat temu i z artykułu wynika,
że jeszcze tylko chwilka i Aspartam będzie wycofany.
No i co?
Ano nic.
O przepraszam.
Wycofano Aspartam ze szczurzego jadłospisu!
A to już jest coś.

Natomist dzisiaj (12-V-2016) w Onecie przeczytałem:
"Resort zdrowia podkreśla też, że uczniowie powinni mieć dostęp do bezcukrowej gumy do żucia, dzięki której będą mogli zadbać o higienę jamy ustnej po posiłkach i przekąskach konsumowanych w ciągu dnia."
Rozumiesz? Resort zdrowia zaleca aspartamówki?
Bez komentarza. 

aspartam znajdziesz
 

Holistic Polska